28.6.11

Recenzja: Znak Czterech – Arthur Conan Doyle

Znak Czterech – Arthur Conan Doyle
Wydawnictwo i data: Rytm 2008-08-18
Ocena: * * *

Opis wydawnictwa:
Słynny detektyw Sherlock Holmes wraz ze swoim przyjacielem dr. Watsonem podejmują się rozwiązania zagadki, która dręczy Mary Mortansen - piękną i młodą damę. Po tajemniczym zniknięciu ojca, Mary każdego roku otrzymuje piękną, lśniąca perłę...

Moja recenzja:

Dziś będzie krótko, bo i sama książka do długich się nie zalicza – ma tylko 140 stron. Jest to druga część przygód słynnego detektywa i jego przyjaciela – dr Watsona. (Pierwszej nie miałam przyjemności czytać, ale myślę, że kiedyś nadrobię. )Tym razem Sherlock Holmes musi rozwiązać zagadkę jaką zostawia po śmierci ojciec Mary Mortansen.

Jakoś mi nie przypasowała. Nie podobało mi się to, że Sherlock ciągle miewał genialne pomysły, które naprowadzały wszystkich na dobry trop. Wiem, że jest to cecha charakterystyczna tego detektywa, ale ujmowało to napięcia i realizmu. Brak mi było tu też emocji, zarówno opisanych na łamach książki, jak i moich własnych. Podczas czytania pozostawałam obojętna. 

Oczywiście są tutaj też zalety takie jak brak dłużyzn – akcja toczy się bardzo szybko. Całość przypomina mi jednak historyjkę, jaką można przeczytać w gazetach, a nie prawdziwą książkę. Wiem, że klasyki się nie krytykuje. Być może sięgnęłam po nią zbyt późno, aby poznać jej całkowity urok.

Podsumowując, nie będę was od tej pozycji odciągać. Chyba warto zapoznać się z tak znanym dziełem. Niemniej jednak książka ta spodoba się najbardziej uczniom Szkoły Podstawowej, starszym polecam przeczytać dobry kryminał. O! Na przykład Harlana Cobena – Nie mów nikomu doskonale umili wam czas.

Ocena: 7,1/10
A wy? Czytaliście przygody słynnego detektywa? Jak wrażenia?

45 komentarzy:

 1. Może kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Sherlocka, choć jego wszechwiedza faktycznie bywa nieco irytująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojj,tego typu historie nie są dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. I kolejna książka na prezent dla taty:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam nic z Holmesem, ale skoro to klasyka, nie pasuje nie sięgnąć. Ale jakoś nie mam ochoty (wolę Christie;))

  OdpowiedzUsuń
 6. kiedyś na pewno przeczytam, doyle <3
  wiesz, Ty masz jeszcze co najmniej dwa lata spokoju z suknią ślubną, a ja w tym czasie już mogę jej potrzebować ; dd

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię Sherlocka Holmesa. Tej książki nie czytałam, ale nie powiem, że nie mam na nią ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Klasyki się nie krytykuje"? Ależ oczywiście, że się krytykuje :) Nasze recenzje przecież polegają na tym, aby przedstawić nasze własne odczucia i subiektywną ocenę- a ta nie zawsze musi być pozytywna.
  A co do Twojej recenzji, to cóż, nie lubię ani kryminałów, ani samego Sherlocka- choć znam go tylko z filmów, przy których zazwyczaj usypiałam ;)
  Bardzo miło tu u Ciebie, na pewno będę zaglądać częściej! Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam i nie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam i jakoś mnie nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w domu opasłe tomiszcze z tego przygodami, ale jeszcze nie było okazji się w nie zagłębić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mimo wszystko, uważam, że Sherlock Holmes nie jest książkę dla sprecyzowanej grupy wiekowej, a raczej dla pewnego rodzaju czytelnika, odbiorcy głodnego szybkich wrażeń i zaskakujących odpowiedzi. Sherlock zawsze taki był, przynajmniej dla mnie, zimny i nieprzewidywalny, skrzętnie ukrywający uczucia. Myślę, że zamiarem sir Doyle'a było aby czytelnik przez chwilę stał się właśnie takim genialnym detektywem, żeby mógł uczestniczyć w emocjonujących śledztwach.

  Ah, mimo wszystko mam sentyment do przygód mojego ukochanego Sherlocka...

  OdpowiedzUsuń
 13. Oczywistym jest, że Znak Czterech jest opowiadaniem. Nie rozumiem zatem dlaczego miałby przypominać, jak to pani powiedziała, prawdziwą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak się nie przeczytało żadnej i czyta się tę najgorszą, to potem myśli się że wszystkie takie są, a nie mój kochaniutki, reszta to wspaniałe lektury!!!!!!! Polecam ci studium w szkarłacie, dolinę trwogi i psa baskerville'ów może nawet zasmakują ci przygody i zagadki sherlocka holmesa. co do twojej wypowiedzi, że ta książka spodoba się dzieciaczkom z podstawówki, ważniaku to chce ci powiedzieć, że takie bezmózgi jak ty powinny sięgnąć po troche klasyki a nie czytać fantasi. Ja akurat czytam holmesaod pierwszej klasy, a jestem teraz w trzeciej. Oczywiście podstawówce, ciołku jeden.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje, ten recenzent to głupol! już ja mu dam, że holmes to książka dla dzieciaczków. Nie znam gościa,lecz pewnie to jakiś pijok, co nie zna się na klasyce!!!

   Usuń
  2. Dobrze powiedziane !!!!!!!!!!!!! Ten pacan pewnie nie zna się na klasycznych książkach, tylko woli oglądać tv i żreć chipsy!!!!!!!!!!!!!!! Halo, może trochę kultury by się przydało temu bezmózgowemu umysłowi!!!!!

   Usuń
  3. Do bani z taką recenzją !!!!!!!!!!

   Usuń
  4. Tak, do bani!!!!!!!!!!! Strajkujemy!!!!!!

   Usuń
  5. Niezły pomysł!!!!!!!!!! Przyłączam się!!! Uratujmy wizerunek holmesa i przywalmy temu idiotycznemu recenzentowi!!!!!

   Usuń
  6. Ja i mój kumpel, również strajkujemy, hejooooooooo!!!!!!!!!!!! Czy też się przyłącząż siostro z krakowa?????????????

   Usuń
  7. Jasne, braciszku!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  8. No to dalej strajkujemy!!!!!!! Nie będzie głupi recenzent pluł nam w twarz!!!!!!!!!!!

   Usuń
  9. Strajujemy!!!!!!!!!!!

   Usuń
  10. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  11. Strajkujemy do jasnej ciasnej to obraza dla holmesa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  12. Strajkujemy, słyszałeś recenzento baranie!!!!! No dalej wyjdź z kryjówki tchórzu!!!!!!!! Znamy twój adres!!!!!!!!! jeśli nie odpowiesz to my będziemy strajkować przy drzwiach twojego domu!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  13. strajkujemy!!!

   Usuń
  14. Strajkujemy!!!!!!!!

   Usuń
  15. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  16. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  17. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  18. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  19. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  20. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  21. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  22. Strajkujemy!!!!!!!!!!

   Usuń
  23. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  24. Strajkujemy!!!!!!!!!!

   Usuń
  25. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  26. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  27. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  28. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  29. Strajkujemy!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 15. Mam sentyment do Conan Doyle'a. Czytałem go rzeczywiście w podstawówce i to z wielką przyjemnością. Wróciłem do niego po latach i nie uważam, żebym z niego wyrósł. To wcale nie są książki czy opowiadania dla dzieci. Kiedyś spłodziłem opowiadanie kryminalne inspirowane opowiadaniami o Sherlocku Holmesie i nie zyskało niczyjego uznania. Argumentowano podobnie jak pani: "naiwne", "dla dzieci". Zupełnie się z tym nie zgadzam. Zawsze musi być zapijaczony glina, brutalne morderstwa i przekleństwa wylewające się z kart książki, żeby był dobry kryminał, "dla dorosłych i poważnych ludzi"? Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Hej!
Dziękuję za każdy komentarz, jednak wierzę, że macie więcej do powiedzenia niż tylko "przeczytam / to nie dla mnie/ super recenzja". Chętnie poznam waszą rozbudowaną opinię na temat książki :D