26.7.11

Recenzja: Julia– Anne Fortier

 
Julia– Anne Fortier

Wydawnictwo i data : Świat Ksiązki 2010-04-21

Ocena: * * * * *

Opis wydawnictwa:

Skrzyżowanie thrillera historycznego i współczesnego romansu - łącząca zagadkę a la Dan Brown z humorem i wdziękiem „Zakochanego Szekspira”. Młoda Amerykanka Julia dowiaduje się, że jest krewną innej, średniowiecznej Julii, pierwowzoru bohaterki Szekspira. W Sienie czeka też na nią dziwny spadek, pozostawiony przez zmarłą matkę. Podczas pobytu we Włoszech, Julia pozna rodzinną tajemnicę i prawdziwe losy swej imienniczki, stanie w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa i zakocha się... Lekka, błyskotliwa, trzymająca w napięciu lektura.

Moja recenzja:

Nawet nie wiecie, jak bardzo cieszę się, że mam tu dostęp do Internetu. Nie dlatego, że mogę sprawdzić facebooka, maila i zagłębić się w niezwykle interesujących informacjach na Pudelku (bez obaw - nie robię tego), ale ponieważ po przeczytaniu jednej z moich wakacyjnych lektur , czuję, iż muszę wam o niej opowiedzieć.

„Julia” zaczyna się w momencie, gdy głównej bohaterce – Julii czy  jak kto woli Giullietcie- umiera ukochana ciotka. Na pierwszy rzut oka oklepane rozpoczęcie, szczególnie gdy kilka stron później, dowiadujemy się, że jedyne co zostawiła dla swojej podopiecznej to klucz do skrytki, znajdującej się w Sienie. Nie ma w niej jednak skarbu i kiedy czytelnik dochodzi do tego momentu w powieści, jego nastawienie diametralnie się odmienia.

Tajemnica łącząca wszystkie rozdziały tej książki przyprawiła mnie o niemałe emocje. Podczas czytania, dosłownie czułam szczęście bohaterki, czy jej strach. Każdej następnej stronie towarzyszyła rosnąca ekscytacja, szczególnie gdy zbliżałam się do końca powieści. Nie zastanawiałam się nawet nad samodzielnym rozwiązaniem zagadki, gdyż pragnęłam, aby autorka prowadziła mnie ulicami Sieny, ujawniając coraz większą ilość szczegółów.  Rozwiązanie, które nastąpiło na samym końcu książki, nie rozczarowało mnie,  ale także nie mogę nazwać go wybitnym czy niestandardowym. Był to jednak mały minus, który praktycznie nie wpłynął na ostateczną ocenę książki.

Konstrukcja powieści, która obejmowała ‘przeskoki’ pomiędzy Sieną za czasów Romea i Julii, a tą współczesną, wyjątkowo przypadła mi do gustu. Czytanie  „prawdziwej” historia kochanków z dzieła Szekspira było świetną zabawą, szczególnie, że z natury jestem wielką romantyczką. Zdecydowanie, samo połączenie dwóch odrębnych i tak odległych w czasie, historii było trudnym zadaniem, z którym autorka poradziła sobie wyjątkowo dobrze.

Sama fabuła składa się z wielu zwrotów akcji i w niejednym momencie porządnie zaskakuje. Choć wydarzenia, które dzieją się w czasie współczesnym stanowią podstawę książki, bardziej podobały mi się te z 1340r. Opisy zawarte w tym dziele, choć nie były długie, zachęciły mnie do odwiedzenia Sieny, oraz stanowiły niesamowita pożywkę dla mojej ogromnej wyobraźni. (ciągle mam w myślach te wąskie uliczki i chłopaków na motorach :D )

Od dawna nie czytałam książki, która idealnie spełniałaby wszystkie wymagania czytelnika. Anne Fortier stworzyła dzieło, od którego nie sposób się oderwać, łączące w sobie odrobinę prawdziwej historii ze szczegółowo dopracowaną fikcją. Muszę przyznać, że gdyby ktoś opowiedział mi historię Romea i Julii w ten sposób, uwierzyłabym bez wątpienia. (oczywiście zakładając, że nie przeczytałabym Szekspirowskiej wersji).

Ostateczna ocena: 9,6/ 10

***
Jak tam wakacje?
Wybaczcie, że notka bez formatowania, ale nie mam zbyt dużo czasu :D I przepraszam, że nie komentuje waszych recenzji, ale nie mam tu nieograniczonego dostępu do komputera.
Czy kiedy nawiązywaliście wspołpracę z wyd. Otwartym też musieliście podpisywać umowę?23 komentarze:

 1. Jesteś zachwycona książką, to dobrze, bo zaraziłaś mnie swoim entuzjazmem i uwielbieniem powieści :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po takiej recenzji muszę sięgnąć :) "Skrzyżowanie thrillera historycznego i współczesnego romansu"? Brzmi nad wyraz dobrze :D Obym się nie rozczarowała ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja kusząca a książkę z przyjemnością dopisuję do listy:))
  Co do wydawnictwa Otwartego to nie podpisałam umowy:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako, że ostatnio namiętnie czytam wszelkie thrillery, moje zainteresowanie nie ominie również tej książki ;) Zwłaszcza, że historia to zdecydowanie coś, co lubię!

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno przeczytam, wcześniej o tej książce nie słyszałam, ale Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła! :]

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książeczce, ale Twoja recenzja zachęca do bliższego poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też jestem romantyczką i bardzo lubię takie historie, więc książka na pewno mi się spodoba. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To mnie zaintrygowałaś ;) Szczerze mówiąc, że gdyby nie Twoja recenzja to bym jej nie zauważyła ;) Znaczy książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Powieść raczej nie w moim guście, ale pokażę recenzję koleżance. Uwielbia Szekspira, a Romea i Julię przeczytała chyba ze 100 razy. To na pewno lektura dla niej:P
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wysoka ocena, lecz raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Sama fabuła składa się z wielu zwrotów akcji i w niejednym momencie porządnie zaskakuje.". Skoro taka fabuła, to pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wysoko oceniłaś tę pozycję, więc chyba warto po nią sięgnąć. Jeszcze to przemyślę. Być może to dzieło spodoba się także mi ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nominowałam Twojego bloga do nowej zabawy ONE LOVELY BLOG AVARD. http://zaczytana-w-ksiazkach.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka wydaje się być bardzo ciekawa i wydaje mi się jakby do mnie wołała: ,,przeczytaj mnie, przeczytaj mnie...'' więc tak zrobię. Jurto polecę do wszystkich bibliotek i poszukam jej, a jeśli nie znajdę - to postaram się ją zakupić :)

  OdpowiedzUsuń
 15. czytałam tą książkę;) jest świetna;D jeśli lubisz przeglądać modowe blog zapraszam do mnie:) zachęcam do obserwacji;*

  OdpowiedzUsuń
 16. Wysoka ocena. I opis też bardzo ciekawy. Nie przepadam za historią Romea i Julii, sama w sobie jest niedopracowana (co innego Hamlet, czy Makbet), ale może się skuszę.. ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Zostałaś nominowana do One Lovely Blog Award i zapraszam do zabawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię motyw Romea i Julii, ale w skrzyżowaniu z thrillerem? To mnie trochę odstrasza.

  OdpowiedzUsuń
 19. zajrzyj do mnie http://anulka1992.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka jest naprawdę godna polecenia. Niezwykle romantyczna i fascynująca. Na jej podstawie na być nakręcony film. Ciekawa jestem , czy odda on klimat książki.Moja ocena za powieść - 10. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam historię Romea i Julii, więc sięgnę na pewno:) Zwłaszcza przy tak wysokiej ocenie;)

  OdpowiedzUsuń
 22. "Skrzyżowanie thrillera historycznego i współczesnego romansu - łącząca zagadkę a la Dan Brown z humorem i wdziękiem „Zakochanego Szekspira”. - od tych slów recenzji wiedziałam, że to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Hej!
Dziękuję za każdy komentarz, jednak wierzę, że macie więcej do powiedzenia niż tylko "przeczytam / to nie dla mnie/ super recenzja". Chętnie poznam waszą rozbudowaną opinię na temat książki :D